Wielozadaniowy olejek z drzewa herbacianego
Olejek z drzewa herbacianego to substancja, o której skuteczności wielokrotnie przekonałam się na własnej skórze. Już od dłuższego czasu nosiłam się z zamiarem stworzenia wpisu na jego temat.
Z tym większą przyjemnością, bo bazując na własnych doświadczeniach, zaprezentuję liczne możliwości i właściwości produktu. Mam nadzieję, że artykuł zachęci Was do poszukiwania produktów zawierających w składzie ten cenny surowiec, bądź do używania olejku w jego czystej postaci albo samodzielnego wzbogacania nim używanych kosmetyków.
Wielozadaniowy olejek z drzewa herbacianego, znany również jako olejek melaleuca, jest olejkiem eterycznym destylowanym z liści rodzimej australijskiej rośliny Melaleuca alternifolia. Nazwa pochodzi z języka greckiego, w którym melas – oznacza czarny, a leucon – biały. Przypuszczalnie ma to związek w wyglądem drzewa, jako, że jego gałęzie są jasne, a pień ma ciemną barwę. Olejek występuje w postaci rzadkiej cieczy, o jasnożółtej barwie i intensywnym ziołowym zapachu.
Melaleuka rośnie wzdłuż australijskich strumieni i na bagnach. Ten subtropikalny klimat stanowi doskonałe środowisko dla rozwoju upraw rośliny. Dlatego Australijczycy już od setek lat korzystają z dobrodziejstw olejku z drzewa herbacianego. W ostatnich dekadach popyt na składnik znacznie wzrósł również w innych rejonach świata. Roślina zyskała popularność jako środek w medycynie alternatywnej i uzupełniającej. Obecnie olejek z drzewa herbacianego jest powszechnie spotykany w kosmetykach, lekach i produktach gospodarstwa domowego.
Właściwości olejku z drzewa herbacianego można zamknąć w 4 podstawowe grupy, a mianowicie:
– antybakteryjne/ antyseptyczne – czyli te, z których olejek znany jest najlepiej. Liczne badania laboratoryjne wskazują bowiem, że olejek posiada zdolność uszkadzania ścian komórkowych bakterii.
– przeciwzapalne – skuteczne dzięki zawartości w olejku z drzewa herbacianego wysokiego stężenia 4-terpineolu tj. składnika odpowiedzialnego za tłumienie stanów zapalnych.
– przeciwgrzybicze – liczne badania w tym zakresie udowadniają wysoką skuteczność olejku w likwidowaniu szeregu odmian drożdży i grzybów, zwłaszcza tych mających wpływ na skórę, narządy płciowe, gardło i usta.
– przeciwwirusowe – olejek herbaciany to naturalne wsparcie układu oddechowego w trakcie przeziębienia. Skutecznie wspomaga leczenie infekcji sezonowych.
Liczne zastosowania olejku z drzewa herbacianego:
-
LECZENIE TRĄDZIKU
Naturalny olejek z drzewa herbacianego to potężna broń w walce z trądzikiem. Znacznie zmniejsza stopień jego nasilenia. Zwalcza bakterie beztlenowe odpowiedzialne za trądzik. Stabilizuje pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu skóra staje się mniej tłusta i błyszcząca, pobudza naskórek do regeneracji. Nie powoduje natomiast wysuszenia.
Ze względu na te właściwości olejek z drzewa herbacianego jest częstym składnikiem kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry problematycznej, takich jak: płyny do mycia, kremy, serum, punktowe preparaty na wypryski.
Kilka kropel olejku herbacianego można dodać do ulubionego kosmetyku (kremu, glinki, maseczki), aby wzmocnić jego działanie. Po zmieszaniu z ulubionym olejem można go zastosować na skórę twarzy, szyi i dekoltu w zastępstwie kremu. Olejek można też stosować punktowo na miejsca zmienione chorobowe.
Doskonałym sposobem na oczyszczenie porów jest wykonanie domowej sauny. Do miski z gorącą wodą dodaj kilkanaście kropli olejku z drzewa herbacianego. Na głowę narzuć ręcznik, trzymaj twarz nad miską przez kwadrans.
-
GRZYBICA STÓP I PAZNOKCI
Olejek z drzewa herbacianego ma istotny wpływ na zmniejszenie objawów grzybicy stóp i paznokci. Łagodzi stan zapalny, swędzenie i pieczenie. Olejek zredukuje nadmierne pocenie stóp oraz zapobiegnie pękaniu skóry na piętach. Pomocne będą kremy posiadające w swym składzie olejek, jak również dodanie czystego olejku do aktualnie używanego preparatu.
-
ŁUPIEŻ I PRZETŁUSZCZANIE WŁOSÓW
Olejek z drzewa herbacianego to świetny sposób na poprawienie kondycji włosów i skóry głowy.
Wspomaga walkę z łupieżem, łagodzi objawy łojotokowego zapalenia skóry zmniejszając przetłuszczanie włosów i swędzenie. Działa przeciwzapalnie, łagodząco, oczyszcza skalp.
Wystarczy, aby kilka kropli trafiło do buteleczki z szamponem.
-
PIELĘGNACJA JAMY USTNEJ
Płukanki z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego wspomagają leczenie u osób z przewlekłym zapaleniem dziąseł, powodują znaczną redukcję krwawienia.
Olejek z drzewa herbacianego eliminuje również bakterie odpowiedzialne za próchnicę zębów i nieświeży oddech.
Ilość i czas dawkowania oleju z drzewa herbacianego zależy od kilku czynników, w tym stanu wymagającego leczenia, jego ciężkości i stężenia olejku z drzewa herbacianego.
-
NATURALNY DEZODORANT
Pot sam w sobie nie pachnie. Zapach powstaje dopiero po jego połączeniu z bakteriami znajdującymi się na skórze. Olejek z drzewa herbacianego ma silne właściwości antybakteryjne, dlatego zastosowany w dezodorancie pomaga niwelować nieprzyjemny zapach wynikający z pocenia się.
-
DROBNE SKALECZENIA, ZADRAPANIA
Właściwości antyseptyczne olejku z drzewa herbacianego czynią z niego środek przydatny przy dezynfekcji drobnych skaleczeń i ran. Olejek zapobiega rozwojowi infekcji, minimalizuje stan zapalny, co z kolei skutecznie przyspiesza gojenie.
-
PRZEZIĘBIENIA/INFEKCJE
Przeciwwirusowe właściwości olejku są wielce przydatne w walce z przeziębieniem, a zwłaszcza objawami dotykającymi górne drogi oddechowe. Inhalacje działają kojąco na zapalenie zatok, kaszel, choroby gardła, udrożniają zatkany nos.
Olejek herbaciany wyleczy opryszczkę i zajady.
-
ŚRODEK DO DEZYNFEKCJI RĄK/ ŚRODKI CZYSTOŚCI
Olejek z drzewa herbacianego stanowi idealny naturalny środek do dezynfekcji rąk.
Badania wykazały, że zabija kilka powszechnych bakterii i wirusów, w tym E. coli, S. pneumoniae i H. Influenzae, odpowiedzialnych za wywoływanie chorób.
Olejek z drzewa herbacianego jest nie tylko doskonałym uniwersalnym środkiem czyszczącym, ale również dezynfekuje czyszczone powierzchnie. Dlatego spośród naturalnych preparatów czyszczących, warto wybierać te, które mają go w składzie. Tworząc własne środki czystości dodajmy kilka kropel olejku z drzewa herbacianego, aby zwiększyć ich skuteczność.
Oto prosty przepis na własny nawilżający, całkowicie naturalny środek do dezynfekcji rąk z wykorzystaniem olejku z drzewa herbacianego.
Składniki:
olejek eteryczny lawendowy 5-10 kropli
olejek eteryczny z drzewa herbacianego 30 kropli
80ml alkoholu etylowego 90%+ lub 91%+ alkoholu izopropylowego
2 łyżki żelu aloesowego
¼ łyżeczki olejku witaminowego E (pomaga zmiękczyć skórę dłoni!)
Wykonanie:
Dodaj olejki eteryczne i witaminę E do małej szklanej miski lub pojemnika i dokładnie wymieszaj (jeśli masz taką możliwość odwiruj).
Dodaj alkohol do olejów i ponownie wymieszaj.
Dokładnie połącz składniki z żelem Aloe Vera.
Wstrząśnij delikatnie przed każdym użyciem. (Witamina E i alkohol konserwują preparat, dzięki czemu można go przechowywać przez kilka miesięcy).
Aby zrobić spray do dezynfekcji rąk, zamiast żelu aloesowego, użyj oczaru wirginijskiego.
Do przechowywania używaj buteleczek z ciemnego szkła, dzięki któremu nie wystawiasz składników na działanie światła.
-
ŚRODEK ODSTRASZAJĄCY OWADY
Badania wykazały, że olejek z drzewa herbacianego ma większą zdolność odstraszania komarów niż DEET, najczęstszy składnik aktywny w komercyjnych środkach odstraszających owady.
Ponadto olejek z drzewa herbacianego przynosi ulgę w reakcjach ugryzień przez owady, zmniejszając swędzenie, zaczerwienienie i obrzęk.
Przepis na domowy środek przeciw insektom
Składniki:
Butelka z rozpylaczem
Olejek eterycznego citronella 20 kropli
Eteryczny olejek lawendowy 20 kropli
Olejek z drzewa herbacianego 20 kropli
Eteryczny olejek z trawy cytrynowej 20 kropli
Olejek eteryczny geranium 20 kropli
1 łyżeczka oleju neem (opcjonalnie)
1 łyżka wódki
Woda destylowana
Wykonanie:
Dodaj do butelki wszystkie odmierzone olejki. Na samym końcu wlej alkohol, zamknij butelkę i wstrząśnij, aby składniki dokładnie się wymieszały (potrząsaj buteleczkę również przed każdym użyciem). Rozpyl preparat na ciele, skupiając się szczególnie na obszarach najbardziej narażonych na ukąszenia.
PODSUMOWANIE
Wielozadaniowy olejek z drzewa herbacianego zachwyca swą wszechstronnością. Nie tylko pielęgnuje, ale także leczy skórę. Pomimo tego, jest powszechnie dostępny, a jego cena nie należy do wygórowanych. Dodatkowo jest niesamowicie wydajny, jako, że jednorazowo stosuje się zaledwie kilka (5-7) kropli olejku, a na ok. 100ml kosmetyku wystarczy użyć ok. 1ml tj. ok. 25 kropli.
Melaleuka pomaga utrzymać czyste i zdrowe ciało. Koi, chłodzi i nawilża skórę, pozostawiając ją odświeżoną i miękką, wycisza zmiany trądzikowe, oczyszcza pory.
Również w kosmetykach do pielęgnacji włosów olejek z drzewa herbacianego działa oczyszczająco i odświeżająco. Odżywia włosy, regeneruje nadając zdrowszy wygląd. Włosy są lśniące i bardziej podatne na układanie.
Naturalny olejek z drzewa herbacianego można stosować bezpośrednio na skórę poprzez:
– dodanie go do dowolnego kosmetyku np.: kremu, innego oleju, żelu, szamponu czy odżywki (ok.25 kropli na 100ml produktu),
– dodanie go do kąpieli (5-10 kropli należy wymieszać z innym olejem bazowym),
– wykonanie masażu ciała delikatnie podgrzaną mieszanką olejów (w proporcji 6-7 kropli olejku herbacianego na 25ml oleju bazowego).
Olejek doskonale sprawdza się również w aromaterapii. Wystarczy dodać 5-10 kropli olejku lub mieszanki do wody i podgrzać w kominku zapachowym. Taki napar działa uspokajająco i rozluźniająco na mięśnie. Świeży aromat surowca energetyzuje i poprawia nastrój.
WARTO WIEDZIEĆ
Olejek z drzewa herbacianego służy wyłącznie do użytku zewnętrznego. Nie należy go połykać, dlatego powinien być przechowywany poza zasięgiem dzieci. Nie jest też wskazany dla kobiet w ciąży, osób z nadciśnieniem oraz dzieci poniżej 6 roku życia. Zwiększoną ostrożność powinni też zachować alergicy. Zaleca się wykonanie testu na niewielkim fragmencie skóry.