Kosmetyki

Kosmetyki naturalne – Twój wybór

różne składniki używane do produkcji naturalnych kosmetyków ułożone na drewnianej tacy

Wszyscy stosujemy w ciągu dnia od kilku do kilkunastu kosmetyków. Oznacza to, że codziennie aplikujemy na twarz, ciało i włosy nawet kilkadziesiąt różnych składników. Ponad połowa z nich to substancje pochodzenia syntetycznego, a część o udowodnionym działaniu szkodliwym i alergennym.

Używamy tych produktów, bo goszczą na półkach sklepowych od lat (niektóre nawet od kilkudziesięciu). Dobrze znamy te marki, i wciąż pamiętamy czasy, kiedy tylko one były w ogóle dostępne.

Można rzec, że po niektóre kosmetyki sięgamy niejako z przyzwyczajenia.

Przyzwyczajenie, zwłaszcza idące w parze z zadowoleniem z produktu, to nic złego. Ale powszechnym w różnych dziedzinach życia, jest pogląd o pozytywnym wpływie zmian na nasze samopoczucie i funkcjonowanie. Nie inaczej jest w przypadku cery, włosów, które również przyzwyczajają się do aplikowanych składników i przestają na nie reagować.

Trend na zdrowe życie trwa już na dobre od wielu lat. Świadomość zanieczyszczenia otaczającego nas środowiska rośnie, równocześnie wzmaga niepokój i obawy. Dlatego szukamy nowych rozwiązań, a alternatywa – na dodatek zdrowsza i naturalna – coraz bardziej  intryguje i absorbuje nasze myśli. Kwestia samej szkodliwości substancji i kosmetyków nie zaliczanych do naturalnych, to temat zbyt szeroki i zależny od wielu czynników. Dodatkowo niekorzystne efekty nie zawsze są od razu zauważalne. Szarzenie skóry, starzenie, siwienie traktujemy jako procesy naturalne. Jednak należy być świadomym, że zachodzą szybciej właśnie z uwagi na stosowanie „chemii” przez długi czas.

Dlatego skoro jest alternatywa, to czy nie warto z niej skorzystać, albo chociaż wypróbować? Osoby, które pierwszy etap mają za sobą, dziś nie wyobrażają sobie stosowania kosmetyków innych niż naturalne. Często idą o krok dalej, poszerzając wiedzę na temat bardziej ekologicznego życia, co nie rzadko zmienia ich pogląd na wiele spraw.

Zatem, co jest takiego szczególnego w kosmetykach naturalnych, co przemawia na ich korzyść?

Skład – naturalnie prosty

W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się temu co najważniejsze, a mianowicie składnikom kosmetyków naturalnych.

Należą do nich:

W kosmetykach naturalnych znajdziecie również składniki pochodzenia zwierzęcego, ale tylko takie, które są pozyskiwane z organizmów żywych jak: lanolina, wosk pszczeli, mleczko pszczele, mleko i jego pochodne.

Co ciekawe, na kosmetyki naturalne patrzymy również przez pryzmat tego, czego nie chcemy znaleźć w ich składzie,
a mianowicie:

  • aromatów i syntetycznych barwników,
  • oleje mineralne (czyli pochodne ropy naftowej takich jak wazelina, parafina),
  • SLS-ów, SLES-ów, PEG-ów,
  • parabenów,
  • silikonów,
  • karbomerów i konserwantów innych niż naturalne.

Podstawowym założeniem kosmetyki naturalnej jest korzystanie ze składników, które nie są szkodliwe dla ludzkiej skóry. Założenie to jest gwarancją, iż stosując kosmetyki uznane za naturalne, unikamy kontaktu z substancjami niebezpiecznymi, które mogą mieć negatywny wpływ nie tylko na naszą skórę, ale również na zdrowie.

Dlatego stosowanie kosmetyków naturalnych to jak upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Dostarczamy skórze aktywne składniki roślinne, które wspierają naturalne procesy np. odnowy i regeneracji. Jednocześnie ograniczamy dozowanie chemikaliów, których już wystarczająco dużo przyjmujemy z wody, powietrza i pożywienia.

Ilość składników – nie za mało, nie za dużo…lecz w sam raz

Dodatkowo skład kosmetyków naturalnych, jest dosyć łatwy do rozszyfrowania, nawet jeśli został zapisany przy użyciu oryginalnych łacińskich nazw. Lekturę etykiety ułatwia fakt, iż składników może być kilkanaście, choć wielu producentów, z wielkim powodzeniem, ogranicza się nawet do 5 składników w produkcie.

Skład kosmetyków nie ekologicznych zazwyczaj jest dużo dłuższy, a na domiar złego wypełniony tajemniczymi oznaczeniami liczbowymi. Często kryją się pod nimi substancje przesuszające, wywołujące alergie, uczulenia, wysypki, również rakotwórcze.

Ograniczenie ryzyka podrażnień i alergii

Oczywiście kosmetyki naturalne również mogą wywoływać podrażnienia, uczulenia. Nic dziwnego. W końcu zawierają w sobie ekstrakty roślinne (również roślin powszechnie uznanych za uczulające) oraz olejki eteryczne. Tak naprawdę to, czy alergia wystąpi zależy od stężenia i indywidualnej wrażliwości organizmu na dany składnik.

Istotny jest fakt, iż w produkcji kosmetyków naturalnych używa się łagodnych i naturalnych substancji myjących, emulgatorów i subtelnych zapachów. Dlatego pomimo, iż naturalne składniki również uczulają, to prawdopodobieństwo wystąpienia negatywnych efektów jest dużo mniejsze. Dodatkowo przy prostych, jasnych składach kosmetyków naturalnych, bardzo łatwo ustalić, który składnik jest dla nas niekorzystny, a następnie wyeliminować jego stosowanie.

Kosmetyki naturalne – uniwersalne i dla każdego

Coraz więcej marek oferuje linie produktowe oparte na cięższych niż kwiatowe, bardziej korzennych nutach zapachowych, dedykowane jedynie dla Panów. Jest to korzystne i pożądane rozwiązanie.

Jednakże kosmetyki naturalne, wciąż niezwykle rzadko, poddawane są podziałom ze względu na płeć użytkownika. Przeglądając oferty sklepów szybko zauważamy, że większość kosmetyków naturalnych to produkty przeznaczone dla całej rodziny. Niewątpliwie to duże ułatwienie przy dokonywaniu zakupów. Subtelne, nienachalne zapachy sprawiają, że ten sam kosmetyk zyskuje aprobatę zarówno Pań, jak i Panów.

Kosmetyki naturalne są uniwersalne jeszcze z innego powodu. Oleje np.: kokosowy, arganowy, ze słodkich migdałów, masła: shae, kakaowe, a także glinki, hydrolaty to produkty przeznaczone do pielęgnacji skóry zarówno twarzy i całego ciała oraz włosów. Wspaniale oddziałują na różnego rodzaju cerę, również tą najbardziej wrażliwą.

Kosmetyki naturalne – ich niepodważalna skuteczność

Nasza skóra przez całą dobę wystawiona jest na działanie przeróżnych czynników zewnętrznych. Niestety w większości są to czynniki szkodliwe. Dlatego tak istotne jest to, czego używamy do pielęgnacji, oczyszczania oraz jak wiele wytchnienia i przestrzeni dla regeneracji skóry zapewniają używane produkty.

W składzie wszystkich kosmetyków znajdziemy tzw. substancje aktywne (inaczej czynne), czyli te które odpowiadają za rezultaty pielęgnacyjne danego produktu. Z tą różnicą, że substancje czynne wykorzystywane w kosmetykach naturalnych są wyłącznie pochodzenia roślinnego. Jest ich też dużo więcej w składzie, a swoim działaniem współpracują z naturalnymi procesami zachodzącymi w skórze. Składniki roślinne docierają do głębokich warstw skóry, dzięki czemu działają aktywnie od środka.

Dla przykładu:

– zamiast tworzyć na skórze warstwę zatrzymującą wilgoć, wiążą wodę w komórkach, uniemożliwiając jej odparowanie,

– usprawniają pracę gruczołów łojowych zamiast je zapychać,

– odbudowują strukturę włosa od wewnątrz, przywracając im blask, zamiast oblepiać połyskliwą warstwą od zewnątrz.

Należy pamiętać, że ze względu na brak składników sztucznie przyspieszających i wzmacniających efekt, działanie kosmetyków naturalnych jest bardziej łagodne, a na skutki trzeba poczekać nieco dłużej.

Nie zmienia to faktu, że naprawdę warto!

Szeroki punkt widzenia

Produkcja kosmetyków naturalnych pociąga za sobą jeszcze jedną odpowiedzialność. Wytwórcy myśląc o jakości wytwarzanych towarów, równie dużo uwagi starają się poświęcać wpływowi procesu produkcji na środowisko.

Dlatego kosmetyki naturalne bardzo często są wytwarzane ręcznie oraz w mniejszych partiach, aby zgodnie z trendem less waste, jak najbardziej ograniczyć ilość niewyprzedanych sztuk.

Kosmetyki naturalne najczęściej pakowane są w pojemniki szklane bądź w plastik pochodzący z surowców wtórnych przeznaczonych do dalszego recyklingu.

Również sposób pozyskiwania składników kosmetyków naturalnych wyróżnia minimalna ingerencja w środowisko naturalne, poprzez maksymalne ograniczenie dostępu dla maszyn.

Co więcej, rośliny uprawia się na ekologicznych plantacjach, na których również podłoże użyźniane jest w naturalny sposób. Dzięki temu do gleby i wód gruntowych nie przedostają się żadne chemiczne substancje, toksyczne opary nie trafiają do powietrza, a rośliny w pełni zachowują swoje właściwości.

I ostatnia, ale nie mniej ważna, kwestia etyczna. Kosmetyki naturalne nie są testowane na zwierzętach, a do ich produkcji nie stosuje się składników pochodzących od martwych zwierząt.

Kupując kosmetyki naturalne, wytwarzane z dbałością o środowisko naturalne przyczyniamy się do tego, aby zdrowa i zadbana gleba wydawała kolejne pełnowartościowe plony, z których będziemy mogli korzystać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *