Kosmetyki

Zdrowy styl życia – zaczynamy!

Zdrowy styl życia, siedząca kobieta trzyma w rękach talerz pełen odżywczej sałatki skomponowanej ze świeżych warzyw i owoców

Zdrowy styl życia, to coś w co warto się zaangażować. Nigdy nie jest za późno, aby zacząć o siebie dbać. Z poniższego artykułu nie tylko dowiesz się jak zrobić pierwsze kroki, ale również dlaczego tak ważne jest, aby zdrowe nawyki życiowe stały się Twoją codzienną rutyną. Zacznij tworzyć nową wersję samej siebie od kilku prostych przyzwyczajeń. Wypracuj w sobie schematyzm, a wkrótce zauważysz, że wykonujesz je automatycznie każdego dnia. Oczywiście nikt nie obiecuje, że jest to proste zadanie. Wymaga odpowiedniego nastawienia, determinacji i nieustępliwości. Jednak bardzo szybko sama spostrzeżesz, że właśnie przezwyciężenie chwili słabości, niechęci, lenistwa, poprzez wytrwanie przy zdrowych nawykach na co dzień, to najlepszy sposób na samozadowolenie. 

Początek lata już na nami. Możemy śmiało stwierdzić, że jesteśmy na półmetku roku kalendarzowego. Dla niektórych to bardzo ekscytujący czas. Przede wszystkim dlatego, że wielu z nas, wciąż tradycyjnie, planuje wyjazd wakacyjny w okresie od lipca do września. A to oznacza, że upragniony wypoczynek zbliża się wielkimi krokami. Są też i tacy, których rozważania sięgają jeszcze dalej. Zanim jednak drugie półrocze upłynie, jak z bicza strzelił, wróćmy myślami do początku roku i naszych noworocznych postanowień. Bo przecież celowo lub niecelowo, mniej lub bardziej świadomie, z większym lub mniejszym przekonaniem, każdy z nas jakieś postanowienia przedsięwziął. A jeśli do tej pory niewiele udało Wam się zrealizować, to nie panikujcie. Pół roku to wciąż wystarczająco dużo czasu, aby choć częściowo nadgonić zaległości. Zwłaszcza, kiedy w grę wchodzi nasze zdrowie, samopoczucie i wygląd. Każdy dzień jest dobry, aby wdrożyć zdrowy styl życia.

Wczesna pobudka

Wiedz, że wczesne wstawanie oferuje mnóstwo korzyści.  I nie chodzi o to, aby krótko spać. Wszystko zależy od indywidualnego rytmu dnia. Kładźmy się do łóżka o takiej godzinie, która zapewni nam odpowiednią ilość godzin snu i pozwoli wstać na tyle wcześnie, aby rano, bez stresu, znaleźć czas na kilka istotnych czynności. Mogą to być np.:

-poranne ćwiczenia,
-lektura książki,
-nadrobienie zaległości z poprzedniego dnia lub
-przygotowanie się do bieżącego,
-zdrowe śniadanie spożyte niespiesznie.

Niektórzy z pewnością chętnie poświęcą chwilę na pobyt w samotności, zanim obudzą się pozostali członkowie rodziny.

Pamiętajcie! To nie musi zajmować dużo czasu. 10-15 minut ćwiczeń na początek w zupełności wystarczy, aby wyrobić w sobie zdrowy nawyk. Nie narzucaj sobie reżimu, nie rób wszystkiego od razu. Spróbuj z dwoma rzeczami na początku i zmodyfikuj układ np. po dwóch tygodniach, na najlepiej dopasowany do siebie. Po miesiącu zauważysz, że to wcale nie jest niemożliwe. Wkrótce sam zaczniesz szukać nowych możliwości urozmaicania czasu przed pracą. To naprawdę daję niezłego kopa na cały dzień.

Znajdź czas na ćwiczenia

Aktywność fizyczna, choć poruszana w poprzednim akapicie, jest tak ważnym aspektem, że warto go rozwinąć. Wszyscy jesteśmy świadomi, jak wiele korzyści dają regularne ćwiczenia. Endorfiny dla pozytywnego nastroju i niższego poziomu stresu, utrzymanie prawidłowej wagi, zdrowsze funkcjonowanie układu trawienia i krążenia.
Dlatego nie zwlekaj i zrób to. Ustaw sobie stały układ ćwiczeń i realizuj go konsekwentnie i wytrwale. Nie jest to problem dla tych, którzy już podjęli wysiłek. Ale są też tacy, którzy ćwiczą od czasu do czasu, albo nie ćwiczyli nigdy. Jeśli należysz do grupy drugiej lub trzeciej, nie narzucaj sobie rygoru kilkugodzinnych ćwiczeń. Efektem będzie zmęczenie, rozdrażnienie i szybka rezygnacja. A przecież kluczem do sukcesu jest konsekwencja. Zacznij od dwóch dni w tygodniu. W każdy wykonaj dwie serie ćwiczeń: krótszą rozruchową rano i dłuższą wieczorem. Po miesiącu (bądź szybciej, jeśli czujesz się gotów) zintensyfikuj trening.

Zaplanuj codzienne działania

Rób dalekosiężne plany, mierz wysoko – TAK! Jednocześnie pamiętaj, że nie wszystko można zrealizować od razu. Niektóre cele należy, a nawet lepiej, osiągać małymi kroczkami.
Jeśli rano budzimy się myśląc, ile rzeczy mamy do zrobienie, ile spraw do załatwienia, sam natłok myśli zaczyna nas rozpraszać. A na koniec dnia przytłacza nas poczucie poniesionej porażki.
Znasz to uczucie?
Dlatego spisz wszystko na kartce, wybierz punkty najważniejsze i określ ile z nich możesz zrealizować danego dnia. Bądź solidny, ale nie frustruj się, kiedy nie wszystko pójdzie zgodnie z planem. Wracaj do listy i aktualizuj ją, wykreślając sprawy załatwione i dopisując nowe. Lista wcale nie musi maleć, może nawet rosnąć. Twoim sukcesem będą sprawy załatwione, do których nareszcie nie musisz wracać.

Pamiętaj, aby wyznaczać sobie również cele nie związane z realizacją konkretnego zadania, ale ze swoją postawą np.:
-bądź obecny i skoncentrowany,
-wierz w siebie i swoje możliwości,
-myśl o innych, sprawiaj im radość,
-doświadczaj nowych rzeczy, nie uciekaj przed wyzwaniami.

Te intencje pozwolą utrzymać Cię na dobrej drodze i w dobrym nastawieniu, zwłaszcza w sytuacji, kiedy same działania nie będą, w danej chwili, przynosiły efektów.

Zdrowe śniadanie

Bagatelizujemy ten aspekt, uważając, że nie warto zaprzątać nim swoich myśli. Ale czy mamy rację? Dlaczego śniadanie i zdrowe odżywianie jest ważne?
Po dłuższym odpoczynku od jedzenia podczas snu, śniadanie przywraca dopływ glukozy, czym uzupełnia poziom energii i dostarcza organizmowi niezbędnych składników odżywczych do właściwego funkcjonowania w ciągu dnia.
Zdrowe śniadanie nie musi być obfite i wymagające długiego przygotowania. Ważne, aby było wartościowe i odżywcze. Może to być:
-owsianka z dodatkiem owoców np. owsianka z jabłkiem, owsianka z bananem, do owsianki idealnie pasują też suszone owoce,
-tost z masłem orzechowym,
-lub z braku czasu, zdrowy baton proteinowy.

Zacznij zapisywać myśli, doświadczenia, uczucia

Zanim uznasz, że to śmieszne, zastanów się, jakie korzyści może przynieść prowadzenie dziennika. Z pewnością należą do nich:
-możliwość śledzenia własnych postępów,
-doskonałe ćwiczenie na pamięć i problemy z koncentracją,
-radzenie sobie z obawami, niepokojem.

Ważne, aby podsumowanie dnia nie kojarzyło się z ciężką pracą i nudą. Punkty powinny być krótkie. A jeśli masz zdolności artystyczne – wykonaj ilustracje. Istotniejsza od metody jest refleksja, która pomaga nabrać dystansu i spojrzeć na sytuację z innej perspektywy.

Ćwicz medytację i opanowanie

Jeśli stres przeszkadza Ci cieszyć się każdym kolejnym dniem, wypróbuj medytację. Medytować może każdy. Kilka minut codziennie, czy to poranna medytacja czy też medytacja przed snem, wystarczy, aby przywrócić Twój wewnętrzny spokój. Ponadto tego typu ćwiczenia nie wymagają nakładów finansowych i wymyślnego sprzętu. Owszem medytację ułatwia bliskość przyrody, spokój i cisza. Ale nie zawsze możemy sobie pozwolić na taki luksus. Nie warto odwlekać ćwiczeń relaksacyjnych w oczekiwaniu na właściwą chwilę. Medytować możesz zawsze i wszędzie, podczas spaceru, podczas przerwy w pracy, czekając na zaparzenie herbaty, podczas kąpieli. Wkrótce zauważysz podwyższone poczucie świadomości oraz zbudujesz umiejętność radzenia sobie ze stresem i negatywnymi bodźcami z zewnątrz.

Więcej wody, mniej kawy

Odpowiednie nawodnienie organizmu to klucz do rutynowej pielęgnacji ciała. Albowiem woda jest niezbędna do wielu zasadniczych procesów zachodzących w naszym organizmie. Wypłukuje bakterie, wspomaga trawienie, umożliwia transport składników odżywczych, pozytywnie oddziałuje na stawy i reguluje funkcje licznych narządów. Dlatego pij dużo wody przez cały dzień.

Kawa, zwłaszcza ta dobrej jakości, również przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Wpływa pozytywnie na funkcje mózgu i metabolizm. Ma też liczne wady takie jak: zwiększenie poziomu stresu, napięcia. Reasumując, nie musimy zupełnie rezygnować z kawy. Jednak starajmy się zredukować jej ilość na rzecz kolejnych szklanek oczyszczającej wody.

Zdrowe odżywianie

Żyjemy w ciągłym pędzie. Gonimy za karierą, za organizowaniem życia rodzinnego, za realizacją naszych aspiracji i celów. Do wywiązywania się z zawodowych i rodzinnych obowiązków potrzebne nam są siły witalne i mnóstwo energii. Odnajdziemy je tylko w zdrowym ciele. Dlatego zwracajmy uwagę na to co jemy. Zrezygnujmy z żywności wysoko przetworzonej. W zamian dostarczajmy organizmowi witamin, warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych oraz produktów będących źródłem białka i zdrowych tłuszczów roślinnych. Przyglądajmy się jakości i pochodzeniu artykułów zarówno spożywczych, jak i kosmetycznych. Czytajmy etykiety, aby wyeliminować substancje budzące naszą wątpliwość.

Zdrowy styl życia to proces, który odbywa się na kilku płaszczyznach. Przejawia się w dbałości o stan własnego umysłu oraz organizmu od wewnątrz i na zewnątrz. Stosujmy regularnie omówione zasady, aby długo cieszyć się dobrą kondycją fizyczną i psychiczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *