Kosmetyki

Megamoc kwasu hialuronowego

cząsteczka kwasu hialuronowego w powiększeniu

Wyraz kwas niekoniecznie wzbudza w nas pozytywne reakcje i nie bardzo kojarzy się z czymś, co może pozytywnie wpływać na naszą cerę. A jednak, jak często bywa, pozory mylą. I w tym konkretnym przypadku również wskazanym jest zweryfikować swoją wiedzę, aby w pełni poznać zalety substancji i na własnej skórze przekonać się o jej dobroczynnym działaniu.

Zaskakującym może być fakt, że kwas hialuronowy, zwany często eliksirem młodości, to nasz dobry kolega, który towarzyszy nam codziennie. Ten związek chemiczny znajduje się praktycznie w każdym fragmencie naszego ciała. W organizmie ludzkim występuje w postaci soli sodowej (hialuronianu sodu) a znaleźć go można w mazi stawowej, ciele szklistym oka, płynach ustrojowych, tkance łącznej. Jest też budulcem ścian naczyń krwionośnych. Jednak największym skupiskiem kwasu hialuronowego jest nasza skóra, w której wraz z kolagenem stanowi główny składnik.

Dlaczego kwas hialuronowy jest aż tak potrzebny?

Z wiekiem, gdy spada poziom naturalnie występującego w naszym ciele kwasu hialuronowego, dochodzi do degeneracji włókien kolagenowych. W następstwie skóra wysusza się, wiotczeje, pojawiają się zmarszczki.

I wówczas z pomocą przychodzi kwas hialuronowy – przezroczysta substancja o konsystencji żelu. Jej właściwości higroskopijne, czyli możliwość łączenia włókien kolagenowych oraz wiązania cząsteczek wody pozwalają skutecznie nawilżać i zapobiegać odparowaniu H2O, dzięki czemu skóra staje się jędrna, nawilżona, odżywiona i wyraźnie odmłodzona.

Powyższe sprawia, że kwas hialuronowy znalazł zastosowanie jako składnik różnych kosmetyków do pielęgnacji (zarówno nawilżania jak i oczyszczania) twarzy, ciała oraz włosów.

Dodatkową zaletą jest to, że kwas hialuronowy, jako substancja zgodna z chemiczną budową komórek człowieka, nie wywołuje reakcji takich jak: podrażnienia, uczulenia, zaczerwienienia czy pieczenie.

Kremy z kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy jako element kremu zapewni przede wszystkim intensywne nawilżenie każdemu, bez względu na płeć i wiek, kto ma problem z przesuszoną i odwodnioną skórą. Na skuteczność produktu nie ma również wpływu pora roku. Kwas hialuronowy radzi sobie zarówno w warunkach wiatru i mrozu jak i palącego słońca.

Warto jednak poświęcić chwilę i zerknąć na skład wybranego kosmetyku, gdyż kwas hialuronowy występuje w dwóch formach:

  • wielkocząsteczkowej – tworzy barierę ochronną zapobiegającą odparowaniu wody,
  • niskocząsteczkowej – wnika w naskórek, uszczelnia go i nawilża

Najskuteczniejsze są kremy z kwasem w obu odsłonach.

E-Fiore Przciwzmarszczkowy naturalny krem do twarzy z RÓŻĄ DAMASCEŃSKĄ i KWASEM HIALURONOWYM 60 ml – Oleko

Kosmetyki pod oczy z kwasem hialuronowym

Skóra wokół oczu to wyjątkowo delikatna i wrażliwa część naszego naskórka. Jest pozbawiona gruczołów łojowych, które zapewniają tłuszczową barierę ochronną, dlatego sama nie jest w stanie chronić się przed wpływem jakichkolwiek szkodliwych czynników zewnętrznych.

Skóra wokół oczu to też miejsce, które odzwierciedla nasze funkcjonowanie. Przecież znane nam dobrze zmarszczki mimiczne, to efekt jej ciężkiej, codziennej pracy, kiedy to naprzemiennie ściąga się i rozciąga przy każdym uśmiechu, mrużeniu oczu czy mruganiu powiekami.

To wszystko sprawia, że wymaga szczególnej pielęgnacji, poprzez ciągłe dostarczanie substancji nawilżających.

Kwas hialuronowy i w tym przypadku okazuje się być najlepszym panaceum. Wraz z pozostałymi składnikami kosmetyku pod oczy nie tylko nawilży i wygładzi naskórek, ale też wzmocni jego właściwości ochronne.

Efekt elastycznej i napiętej skóry gwarantowany!!!

Make Me Bio Serum pod oczy CUCUMBER FRESHNESS (roller) 10 ml – Oleko

Make Me Bio Krem pod oczy Pro-Age Blend z MARAKUJĄ i ZIELONĄ HERBATĄ 10 ml – Oleko

E-Fiore Maska do twarzy z serii biofermenta z BIOFERMENTAMI z ALG I BAMBUSA, RETINOLEM ROŚLINNYM 30 ml – Oleko

Serum z kwasem hialuronowym

Dobry krem do twarzy i pod oczy to gwarancja sukcesu. Ale jeszcze lepsze rezultaty uzyskamy, gdy wzmocnimy działanie poprzez aplikację serum nawilżającego. Taka hialuronowa baza pod krem zapewni skórze ekspresowy lifting.

Oczywiście nie ogranicza nas konieczność stosowania gotowych kosmetyków. Możemy stworzyć własne serum poprzez dodanie czystej postaci kwasu hialuronowego E-Fiore Kwas HIALURONOWY trzy rodzaje cząsteczek, stężenie 3% 30 ml – Oleko

E-Fiore Kwas HIALURONOWY trzy rodzaje cząsteczek, stężenie 1% 30 ml – Oleko

do ulubionego oleju roślinnego (arganowego, jojoba, awokado, migdałowego) lub bezpośrednio do nakładanego kremu.

Pamiętajmy również, że aby serum spełniło swoje zadanie, należy wdrożyć jeszcze parę wskazówek:

  1. serum z kwasem hialuronowym aplikujemy na lekko wilgotną skórę, np. zwilżoną hydrolatem lub tonikiem
  2. zanim serum całkowicie się wchłonie, nakładamy krem (jest to szczególnie istotne w przypadku osób z przesuszoną cerą, która z braku tłustej bariery ochronnej narażona jest na szybszą utratę wody).

E-Fiore Naturalne SERUM HIALURONOWE Z MOCZNIKIEM, KWASEM MLEKOWYM I MLECZKIEM OWSIANYM dla cery tłustej i trądzikowej 30 ml – Oleko

E-Fiore Naturalne SERUM HIALURONOWE Z MLECZKIEM PSZCZELIM I PANTHENOLEM regenerujące 30 ml – Oleko

E-Fiore Naturalne SERUM HIALURONOWE Z ALGAMI I ZIELONĄ HERBATĄ przeciwzmarszczkowe 30 ml – Oleko

Make Me Bio Serum wygładzające PRO-AGE BLEND 15 ml – Oleko

Make Me Bio Serum oczyszczające FACE BEAUTY 15 ml – Oleko

Make Me Bio Serum odżywcze ORANGE ENERGY 15 ml – Oleko

Make Me Bio Serum nawilżające GARDEN ROSES 15 ml – Oleko

Pielęgnacja włosów

Kwas hialuronowy można stosować w połączeniu z jednym lub mieszanką kilku olejków jako serum na suche i rozdwojone końcówki włosów. Pozytywne skutki w postaci wygładzenia, nawilżenia i zmiękczenia uchronią włosy przed kolejnymi uszkodzeniami mechanicznymi.

Podobnie jak w przypadku kremów, w celu wzmocnienia działania, kwas hialuronowy można dodać bezpośrednio do stosowanego szamponu, odżywki czy maseczki, co na pewno poprawi ogólną kondycję i wygląd włosów.

Dodatkowo kwas hialuronowy ograniczy wysuszające i drażniące działanie niektórych składników szamponu, a wraz z odżywką wypełni ubytki w strukturze włosa.

Dobrze pomyśleć również o pielęgnacji skóry głowy, która także narażona jest na negatywne skutki działania czynników atmosferycznych, stosowania kosmetyków o sztucznym składzie, zabiegów fryzjerskich oraz suszenia gorącym powietrzem z suszarki.

Serum do skóry głowy z HA nawilży ją i ukoi oraz wzmocni cebulki włosów.

Zastosowanie kwasu hialuronowego w zabiegach kosmetycznych i medycynie (…nie tylko estetycznej)

Kwas hialuronowy jest powszechnie wykorzystywany w następujących zabiegach:

  • wypełnianie zmarszczek, ukrycie efektów procesu starzenia skóry,
  • wygładzenie zmarszczek na dekolcie i szyi,
  • podnoszenie owalu twarzy,
  • nieinwazyjna korekta wybranych obszarów twarzy lub ciała,
  • ujędrnianie i rewitalizacja skóry,
  • modelowanie i powiększanie ust,
  • nawilżanie skóry

Kwas hialuronowy znajduje się w ciałku szklistym oka warunkując jego lepkosprężystość. Dzięki temu, że zapewnia nawilżenie, stał się popularnym składnikiem płynów do soczewek i kropli do oczu, gdyż łagodzi podrażnienia oka, również te wynikające z noszenia soczewek kontaktowych oraz zespół suchego oka, wpływa korzystnie na strukturę filmu łzowego.

Kwas hialuronowy jest też głównym składnikiem płynu stawowego, odpowiada za sprężystość chrząstki stawowej. Choroba zwyrodnieniowa stawów świadczy o zmniejszeniu stężenia hialuronianu. Aby temu zapobiec i przywrócić prawidłowy ruch stawu stosuje się zabieg wiskosuplementacji czyli dostarczenia kwasu za pomocą zastrzyków.

Kwas hialuronowy wspomaga również proces gojenia ran, oparzeń i wrzodów skóry.

Z uwagi na naturalne występowanie w organizmie ludzkim oraz biotechnologiczne metody pozyskiwania substancji, zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego są stosunkowo bezpieczne, a ryzyko alergii, powikłań czy uszkodzeń skóry jest niezwykle niskie.

Jedynym przeciwskazaniem do stosowania kwasu hialuronowego w formie zastrzyków i tabletek jest ciąża i okres karmienia piersią. Na chwilę obecną nie ma jeszcze badań dotyczących wpływu substancji na płód oraz jej przenikalność do mleka matki.

Tak więc odpowiadając na pytanie czy warto, wystarczy podsumować powyższy artykuł: same plusy, zero minusów.

A jeśli to Was nie przekonuje, po prostu wypróbujcie.

Efekty na pewno zaskoczą Was pozytywnie!

Mogą Cię zainteresować również:

E-Fiore Solny peeling do ciała BŁOTNY ze SPIRULINĄ, OLEJKIEM z OPUNCJI i KWASEM HA 400 g – Oleko

E-Fiore Maska BŁOTNA do ciała ze SPIRULINĄ, OLEJKIEM z OPUNCJI i KWASEM HA 500 g – Oleko